Domoznanski spletni portal Kamra – priložnost za raziskovanje lokalne zgodovine 

V dobi digitalizacije se tudi ohranjanje kulturne dediščine seli na splet in postaja vse bolj dostopno in trajnostno. Pomembno vlogo pri tem imajo splošne knjižnice, ki s svojim poslanstvom širijo domoznanske vsebine in prebivalce ozaveščajo o zgodovini njihovega kraja. Med zanesljivimi viri lokalne zgodovine izstopa portal Kamra, kjer knjižnice, arhivi, muzeji, posamezniki in društva objavljajo dragocene informacije s področja kulturne dediščine.

Slika 1: Naslovna stran portala Kamra (vir: Kamra)
Slika 1: Naslovna stran portala Kamra (vir: Kamra)

Na Kamri je mogoče raziskovati raznoliko digitalizirano gradivo, kot so fotografije in dokumenti lokalnih društev, razglednice, biografije umetnikov, razstavni katalogi, pripovedi o znamenitih osebnostih ter zgodbe o stavbah in ljudeh, ki so v njih živeli. Portal omogoča iskanje vsebin po različnih slovenskih pokrajinah (Gorenjska, Štajerska, Koroška, Pomurje, Obalno-kraška, Dolenjska, Spodnjepodravska, Goriška, Celjska in Osrednjeslovenska). Prav tako vključuje gradivo o Slovencih, ki živijo v tujini.

Ob koncu leta 2024 je bilo na Kamri objavljenih več kot 65.000 digitaliziranih enot, razvrščenih v prek 1100 zaključenih zgodb, ki so nastale v sodelovanju z več kot 400 partnerskimi organizacijami. Gradivo je mogoče uporabljati za izobraževalne in nekomercialne namene, kar še dodatno prispeva k širjenju kulturnega znanja.

Portal Kamra upravlja Osrednja knjižnica Celje ob tesnem sodelovanju z osrednjimi območnimi knjižnicami, v katerih je sedež regijskih uredništev, in Združenjem splošnih knjižnic.

Poslanstvo portala Kamra:

    • koordinirati zbiranje in omogočati spletni dostop do domoznanskih vsebin;
    • omogočati uporabnikom kreativno sodelovanje v kulturnem in socialnem dogajanju v lokalni skupnosti;
    • približati predmete kulturne dediščine in dejavnosti, ki jih izvajajo lokalne knjižnice, arhivi in muzeji, vsem prebivalcem Slovenije;
    • promovirati digitalne vsebine knjižnic, arhivov in muzejev, saj bodo le-ti v prihodnosti spadali med vodilne generatorje e-vsebin za potrebe partnerjev v gospodarskih panogah, kot so turizem, kreativna industrija e-vsebin, izobraževanje;
    • promovirati slovensko znanje in kulturo v svetu, tudi z vzpostavitvijo večjezičnih vmesnikov in možnosti vnosa vsebin v italijanskem, angleškem in madžarskem jeziku;
    • olajšati dostop do kulturnih vsebin vsem, ki iz različnih razlogov ne morejo obiskati kulturnih institucij;
    • trajno ohraniti slovensko lokalno kulturno dediščino v digitalni obliki.
Slika 2: Digitalna zbirka Mariborske Benetke (vir: Kamra)
Slika 2: Digitalna zbirka Mariborske Benetke (vir: Kamra)

Cilji portala Kamra:

    • vzdrževati in razvijati skupen domoznanski portal;
    • omogočati dostop do digitaliziranih vsebin na portalu z enega mesta in zagotavljati visok nivo kvalitete objavljenih vsebin;
    • z vzpostavljanjem različnih partnerstev na regionalnem nivoju (kultura, šolstvo, gospodarstvo (posebej turizem), nevladne organizacije) krepiti povezanost v regiji;
    • zasebnim uporabnikom omogočati kreiranje vsebin.

Sprehod po mestu naj ne bo samo sprehod

Bralci lahko vsebine, ki jih ponuja portal Kamra, ne le prebirajo, ampak tudi odkrivajo čisto drugače – s kombinacijo obiska v živo in spletne strani.

Zgodba o klopeh in ljudeh je ena izmed digitalnih zbirk, ki je nastala že leta 2015 pod okriljem projektno-organizacijske ekipe v sestavi Liljana Jarh (vodja ekipe), mag. Dika Vranc, Jože Kos Grabar, Zlatko Fišer, Zora A. Jurič in Lea Zinauer. Koncept je bil zasnovan tako, da je projektno-organizacijska ekipa povabila k sodelovanju različne umetnike (arhitekte, kiparje, oblikovalce, slikarje …), ki so bili pripravljeni oblikovati umetniško unikatno klop ter jo podariti mestu Maribor in ljudem, ki v njem živijo.

Posameznik tako lahko s telefonom ali tablico odkriva klopi, opremljene s QR-kodami, ki ga povežejo s spletnim portalom Kamra, kjer je v slovenskem in angleškem jeziku opisana vsebina posamezne klopi. Projekt je nastal na pobudo in v sodelovanju z Mariborsko knjižnico.

Slika 3: Zgodba o klopeh in ljudeh,QR-koda ob klopci (vir: Kamra)
Slika 3: Zgodba o klopeh in ljudeh, QR-koda ob klopci (vir: Kamra)
Slika 4: Zgodba o klopeh in ljudeh –Ženska klop, ki stoji ob Sodnem stolpu na Lentu v Mariboru (vir: Kamra)
Slika 4: Zgodba o klopeh in ljudeh – Ženska klop, ki stoji ob Sodnem stolpu na Lentu v Mariboru (vir: Kamra)

 Album Slovenije – vaši spomini v digitalni obliki

V portal Kamra je integriran tudi poseben uporabniški vmesnik – Album Slovenije, kjer lahko spletni uporabniki objavijo svoje osebne spomine v obliki digitalnih kopij starih fotografij, pisem, dokumentov in drugih predmetov, ki jih hranijo doma. Današnji hitri in površni čas terja, da svojo preteklost ponovno oživimo in bolje spoznamo. Zlasti v Sloveniji, na stičišču različnih svetov in kultur, je pomembno, da spoznavamo svoje korenine ter zgodovino svoje družbene, gospodarske in kulturne rasti. Cilji Albuma Slovenije so ohranjanje in obujanje spominov, ki jih posamezniki nosijo s seboj, ter spodbujanje zavedanja o zgodovinskih koreninah in razvoju slovenske kulture.

Dodajanje spominov je preprosto. Na spletni strani www.kamra.si je treba izbrati rubriko Album Slovenije, nato je treba klikniti Dodaj spomin in v sistem naložiti digitalizirano fotografijo, pismo ali drug predmet. Ob tem je priporočljivo dopisati nekaj besed o izbranem predmetu – kaj predstavlja, zakaj je pomemben in kakšna je njegova zgodba.

Slika 5: Album Slovenije na portalu Kamra (vir: Kamra)
Slika 5: Album Slovenije na portalu Kamra (vir: Kamra)

Zbiranje spominov – ohranjanje zgodb za prihodnje rodove

Na portalu Kamra so zbrane številne zanimive zgodbe, ki so jih prispevali kulturne institucije in posamezniki. Posebno vlogo imajo akcije Zbiranja spominov, kjer družine in posamezniki delijo zgodbe o predmetih, ki so jih skrbno ohranili skozi generacije. Digitalizacija teh predmetov in zapis njihovih zgodb preprečuje njihovo izgubo ali pozabo.

Med odmevnejšimi zbiranji so bili Spomini na 1. svetovno vojno, industrijsko dediščino, šolske dni in vinogradništvo. Namen teh dogodkov je spodbuditi ljudi k aktivni vlogi pri soustvarjanju kulturne zgodovine in s tem prispevati k ohranjanju skupnega spomina.

Europeana – evropski digitalni arhiv kulture

Portal Europeana predstavlja evropsko digitalno knjižnico, arhiv in muzej, ki združuje milijone digitaliziranih knjig, slik, filmov, muzejskih eksponatov in arhivskih dokumentov iz vse Evrope. Poleg tega je pomembna platforma za sodelovanje strokovnjakov s področja dediščine – knjižničarjev, kustosov in arhivistov.

Portal Kamra je del evropske digitalne knjižnice Europeana, kar portalu omogoča širšo dostopnost vsebin. Zajem vsebin poteka enkrat letno, ko se na Europeano naložijo vse vsebine, ki so označene kot ustrezne.

Portal Kamra približuje bogastvo kulturne dediščine in dejavnosti, ki jih izvajajo knjižnice, arhivi in muzeji, vsem prebivalcem Slovenije, s tem pa tudi promovira slovensko znanje in kulturo v svetu. Vsem tistim, ki iz različnih razlogov ne morejo obiskati kulturnih institucij, olajša dostop do kulturnih vsebin.

Spletni naslov Kamre: www.kamra.si.

Prispevek pripravil: Robert Ožura, glavni urednik portala Kamra, Osrednja knjižnica Celje