Alternator je strokovna spletna revija, ki jo pišejo raziskovalke in raziskovalci za vse, ki jih znanost in z njo povezani razmisleki zanimajo. Spletno mesto prinaša alternativo sodobnim medijem in omogoča brezplačen dostop do kakovostnih znanstvenih vsebin širokega spektra. Alternator je prvi slovenski spletni portal, katerega vsebine na strokoven, a dostopen način ustvarjajo raziskovalci in raziskovalke sami.
Spletna revija je vzniknila februarja 2020 – ravno v času, ko se je z namenom zajezitve širjenja koronavirusne bolezni družabno življenje začelo seliti na splet. Bralcem smo s tem omogočili dostop do raznolikih znanstvenih vsebin in ker znanstvenih dognanj ter raziskovalnih dosežkov nikoli ne zmanjka, revija letos deluje že četrto leto. Njeno delovanje finančno podpirajo številni člani KOsRIS-a – med njimi tudi IZUM, Univerza v Ljubljani in ARRS.
Ker si želimo, da bi naši bralci o znanosti brali iz prve roke, vabimo tako mlajše kot tudi že starejše, izkušene raziskovalke in raziskovalce, da nam v obliki znanstvenega eseja predstavijo izsledke svojih nedavnih raziskav ter svoje konkretne znanstvene dosežke, nam pomagajo razrešiti kakšno dilemo, morda podajo razmislek o položaju znanosti kot take in delijo z nami kakšno (osebno) znanstveno zgodbo.
Doslej so bili med avtorji in avtoricami prispevkov tako uveljavljeni raziskovalci, nosilci ERC projektov ter priznani akademiki iz tujine kot tudi mlajši raziskovalci in doktorski študentje, raznolikost vsebin pa utrjuje namero portala: povezovanje znanstvenikov različnih strok ter preseganje polarizacije med naravoslovno-tehničnimi in družboslovno-humanističnimi vedami. Za pokušino vas vabimo k branju najnovejših vsebin, ki so bile objavljene v januarju 2023:
-
- Zapletena zgodba o strukturni biologiji (dr. Boštjan Gabrovšek, Fakulteta za strojništvo Univerze v Ljubljani)
- Bacteria Are Social Creatures Too (Anja Tušar, Institut Ruđer Bošković v Zagrebu)
- Barvitost narave – ali gre za modo ali ima raznobarvnost pri vrstah pomen? (dr. Tatjana Simčič in dr. Anamarija Žagar, Nacionalni inštitut za biologijo)
- Meteorological Tsunamis in the Adriatic Sea (dr. Jadranka Šepić, Prirodoslovno-matematički fakultet u Splitu)
Ob tej priložnosti vas prijazno vabimo tudi k pisanju (in seveda branju), vi pa nam tako pomagate razširiti Alternatorjevo znanstveno skupnost. Prispevke sprejemamo na naslov urednistvo@alternator.science. Če želite biti tedensko obveščeni o novih prispevkih, pa se lahko prijavite na e-novice.
Prispevek pripravilo: uredništvo Alternatorja