6. srečanje uporabnikov UNIMARC

A close-up of a computer screen Description automatically generated Stalni odbor za UNIMARC pri IFLA (Permanent UNIMARC Committe (PUC) oz. Review Group UNIMARC) izvaja projekt Future of UNIMARC, ki se je v letu 2024 razvil v dve aktivnosti. To sta annketa o uporabi formata UNIMARC in mednarodno srečanje uporabnikov formata UNIMARC. Slednje, 6. srečanje uporabnikov UNIMARC (6th UNIMARC Users Meeting), je 12. novembra 2024 potekalo v IZUM-ovih prostorih (Maribor) in prek spleta.

Naslov srečanja je bil »Charting the Course: Future-Forward Cataloguing with UNIMARC«, namen srečanja pa je bil spodbuditi izmenjavo mnenj, dobrih praks in predlogov o nadaljnjem razvoju formata. Na srečanju je sodelovalo 14 predavateljev, udeležilo pa se ga je več kot 130 slušateljev iz 27 različnih držav. Srečanje je bilo v razdeljeno v dva sklopa, ob koncu vsakega sklopa je sledila diskusija.

V ospredju srečanja je bil razvoj t.i. UNIMARC-ER, torej vpeljava katalogizacijskega pristopa na osnovi entitetno-relacijskega modela. Kot povzema projekt Future of UNIMARC, so ključne točke tega razvoja naslednje:

    • Dve smeri katalogizacije: UNIMARC je strukturiran tako, da ponuja dve možnosti katalogizacije; to sta: 1) UNIMARC-ER in 2) »tradicionalna« katalogizacija UNIMARC. Ta prilagodljivost uporabnikom omogoča, da izberejo najustreznejši pristop za svoje specifične potrebe.
    • Entitete in relacije: UNIMARC zdaj vključuje skoraj vse vidike modela IFLA LRM, s čimer širi svoj obseg, možnosti katalogizacije in prihodnji potencial.
    • Značilnosti UNIMARC-ER: UNIMARC-ER podpira strukturiran pristop h knjižničnim podatkom ter omogoča celovitost in obogaten opis virov. Za opis entitet lahko uporabimo UNIMARC/A ali UNIMARC/B, odvisno od vrste entitete.

V uvodu srečanja je projekt, publikacije in novosti v formatu UNIMARC predstavila Branka Badovinac (IZUM), ki je izpostavila tudi novo e-izdajo priročnikov UNIMARC/B in UNIMARC/A.

Sledil je prvi sklop z naslovom »UNIMARC in the Metadata Standards Ecosystem«, ki ga je odprla Héloïse Lecomte (Abes). Predstavila je strateške odločitve pri usklajevanju UNIMARC z modelom IFLA Library Reference Model (IFLA LRM). Florence Tfibel (Bibliothèque nationale de France) je podala rezultate ankete, ki so pokazali široko uporabnost formata za produkcijo/shranjevanje, prikaz ali izmenjavo podatkov. Gordon Dunsire je v soavtorstvu z Mirno Willer (oba predstavnika ISBD Review Group Task Force on ISBD for Manifestation) izpostavil razvoj ISBD v skladu z modelom IFLA LRM in vpliv le-tega na UNIMARC ter predlagal, da naj se format razvije tako, da bi omogočil en format za vsako entiteto modela IFLA LRM (angl. single-entity UNIMARC).

Sklop sta zaključili dve poročili. Olga Zhlobinskaya (Presidential Library, Saint Petersburg) je predstavila uporabnost RUSMARC na osnovi naslednjih dveh primerov: 1) integrirani katalog, ki vključuje različne vrste gradiv in zbirk, in 2) razvoj e-enciklopedije Yakutia. Maria Aslanidi (Ionian University) pa je prikazala prisotnost UNIMARC v Grčiji, kjer se beleži upad rabe tega formata.

A group of people on a projector screenDescription automatically generated (foto: IZUM)
(foto: IZUM)

V drugem sklopu z naslovom »UNIMARC in Action« so sledile predstavitve posameznih projektov. Carole Bruno, Marie Bastien in Morgane Sedoud (Hospices Civils de Lyon) so prikazale potek razvoja orodja LRM Factory, kjer se v prvi fazi osredotočajo na oblikovanje migracijskih pravil. Poudarek na oblikovanju pristopa pri kreiranju zapisov za dela na osnovi obstoječih bibliografskih zapisov je podala tudi Gordana Mazić (IZUM). Elisabetta Castro (ICCU) je prikazala izvedbo in izzive integracije baz ICCU na osnovi UNIMARC/A. Mapiranje UNIMARC v BIBFRAME za potrebe SHARE kot pogoj interoperabilnosti dveh podatkovnih modelov sta predstavila Tiziana Possemato (@Cult and Casalini Libri) in Claudio Forziati (University of Naples Federico II).

V razpravi ob koncu posameznega sklopa so bila izpostavljena vprašanja, povezana z interoperabilnostjo in harmonizacijo ter z ustreznostjo formata za katalogizacijska pravila, prednosti in slabosti posameznih projektov ipd. Vsebina srečanja in razprave, skupaj z rezultati ankete, predstavljajo dobro izhodišče za oblikovanje smernic in strateških usmeritev ter pripravo dokumentacije, povezane s formatom UNIMARC.

Program s povzetki, prosojnicami in videoposnetkom je objavljen na spletni strani dogodka: https://www.ifla.org/permanent-unimarc-committee-puc/6th-unimarc-users-meeting

PUC se zahvaljuje vsem sodelujočim, posebna zahvala pa gre Institutu informacijskih znanosti (IZUM) za izvrstno izvedbo srečanja in uvodne besede direktorja dr. Aleša Bošnjaka pa tudi za podporo in večletno gostovanje, ki ga Izum omogoča tej Iflini skupini.

Prispevek pripravila: mag. Branka Badovinac (za PUC)