Zveza bibliotekarskih društev Slovenije (ZBDS) vsako leto podeli Čopove nagrade, ki so najvišje državne nagrade za izjemne uspehe na področju knjižničarstva. V letu 2024 so podelili dve Čopovi diplomi in dve Čopovi plaketi.
Čopova diploma se podeli za izredno pomembno življenjsko delo na področju knjižničarstva, ki je širšega pomena in prispeva k ugledu in napredku knjižničarske stroke. Podeljuje se posameznikom, ki so člani rednih ali pridruženih članov ZBDS. Posameznik jo lahko prejme le enkrat. Čopovo diplomo 2024 sta prejeli mag. Damijana Hrabar in Tjaša Mrgole Jukič.
Čopova plaketa se podeli tistim organizacijam, ki s svojimi aktivnostmi spodbujajo in podpirajo delovanje ZBDS in njenih članov. Čopovo plaketo 2024 sta prejela Centralna tehniška knjižnica Univerze v Ljubljani in Institut informacijskih znanosti.
V obrazložitvi so zapisali:
»Institut informacijskih znanosti (IZUM) je v več kot tridesetih letih svojega delovanja postal ključna organizacija na področju razvoja in vzdrževanja knjižničnih informacijskih sistemov v Sloveniji in v širši regiji. Njegova dejavnost je usmerjena predvsem v razvoj kooperativnega online bibliografskega sistema in servisov COBISS.SI ter informacijskega sistema o raziskovalni dejavnosti v Sloveniji – SICRIS. Ima ključno vlogo pri povezovanju knjižnic, omogočanju dostopa do znanstvenih virov in podatkovnih baz ter pri spodbujanju knjižnične informatizacije v Sloveniji in zunaj njenih meja. Sistem COBISS predstavlja temelj nacionalnega knjižničnega informacijskega sistema Slovenije in servisov držav iz regije.
Preko 1.300 knjižnicam, povezanim v mrežo COBISS.net, omogoča prost pretok bibliografskih zapisov, kar pomeni pomemben prispevek k (mednarodnemu) sodelovanju na področju knjižničarstva in izmenjavi informacij. Mreža poleg knjižnic iz Slovenije vključuje še knjižnice sedmih drugih držav.
IZUM je pionir in pomemben akter pri digitalizaciji knjižničnih storitev. COBISS+ in aplikacija mCOBISS knjižnicam, njihovim uporabnikom in splošni zainteresirani javnosti omogočata enotni online dostop do vzajemne bibliografske podatkovne zbirke knjižničnega gradiva slovenskih knjižnic COBIB.SI, do drugih baz podatkov v sistemu COBISS.SI ter številnih informacijskih virov. Vzpostavil je lasten portal Akademska digitalna zbirka Slovenije, ki je enotna platforma za iskanje in dostop do celotnih besedil elektronskih informacijskih virov. V zadnjih letih je z razvojem rešitev, kot so COBISS Ela, ki omogoča celovit tokokrog e-knjige od založnika do bralca, eTorba, ki je portal za izboljšanje učnega procesa učencev na temelju uporabe inovativnih pristopov, ki jih v procesu izobraževanja ponuja sodobna tehnologija, in dCOBISS, ki omogoča hranjenje in upravljanje digitalnih vsebin ter vnos podatkov o objavah v odprtem dostopu za potrebe analiz za slovenske raziskovalce, institucije in financerje, utrdil svoj položaj na področju digitalizacije knjižničnih storitev. Z vzpostavitvijo superračunalnika VEGA pa je močno okrepil svojo vlogo v akademskem in raziskovalnem okolju.
IZUM skupaj z Narodno in univerzitetno knjižnico zagotavlja ustrezno usposobljenost strokovnih knjižničnih delavcev za vzajemno katalogizacijo. Za nadgrajevanje znanja knjižničarjev skrbi tudi z redno organizacijo strokovnih srečanj, kot sta COBISS konferenca in Dnevi COBISS. Od leta 1996 izdaja strokovno-znanstveno revijo Organizacija znanja, v kateri so objavljeni znanstveni in strokovni članki s področij informacijske znanosti, knjižničarstva, informatike, sociologije znanosti, epistemologije in kulturologije. Z inovativnimi pristopi IZUM izobražuje širšo javnost, podpira storitev Vprašaj knjižničarja, ki članom kot nečlanom knjižnic pomaga pri pridobivanju relevantnih informacij. Je pomemben deležnik informacijskega opismenjevanja prebivalstva.
IZUM s svojim razvojem in upravljanjem sistema COBISS izjemno prispeva k modernizaciji in informatizaciji knjižnic v Sloveniji in širše. S svojo dejavnostjo zagotavlja temelje za izvajanje in razvoj knjižničnih storitev. Njegova vključenost v mednarodne projekte in sodelovanje z organizacijami, kot je Mednarodna zveza knjižničnih združenj in institucij IFLA, kaže na njegovo zavezanost mednarodnemu povezovanju in prispevanju k razvoju knjižničarstva na globalni ravni. UNESCO je leta 2011 podelil IZUM-u status regionalnega centra za knjižnične informacijske sisteme in sisteme o raziskovalni dejavnosti. Z razvojem knjižničnih storitev zasleduje potrebe knjižnic in njihovih uporabnikov ter krepi uporabniško izkušnjo knjižnic.
Za izjemne dosežke na področju informatizacije knjižničarstva v Sloveniji in v širši regiji ter neprecenljiv družbeni vpliv na temeljih javnega dostopa do informatizacij o knjižničnih virih Komisija za Čopove diplome, Čopova priznanja in Čopove plakete Institutu informacijskih znanosti podeljuje Čopovo plaketo 2024.« (Legat, Vovk, 2024)
Direktor IZUM-a dr. Aleš Bošnjak je na slavnostni podelitvi, ki je potekala 19. 12. 2024 v Veliki čitalnici Narodne in univerzitetne knjižnice, v svojem zahvalnem govoru poudaril, da plaketo ponosno prevzema v imenu vseh zaposlenih, ki so svojim delom in trudom v več kot tridesetih letih delovanja zaslužni za to, da je IZUM nagrajen za prispevek k razvoju slovenskega knjižničarstva.
Prispevek pripravila: dr. Ema Dornik
Viri:
-
- Legat, D. & Vovk, D. (ur.), 2024. Prejemniki Čopovih nagrad 2024. Ljubljana: Zveza bibliotekarskih društev Slovenije.
Dodatni viri: